Fundacja FRRO pomimo tego, że ma swoją siedzibę i zrzesza młodzież z małej wsi Ołpiny, zorganizowała wiele ambitnych i zakończonych pełnym sukcesem projektów młodzieżowych poruszających aktualne i trudne tematy takie jak walka z uprzedzeniami czy też ochrona środowiska. Projekt “Different religions common values”, który odbył się w malowniczym Murzasichlu 22-29 czerwca b.r. był bezpośrednią kontynuacją projektu "Europeans against racism and intolerance".
W projekcie wzięła udział młodzież z Polski, Turcji, Litwy, Węgier, Grecji i Włoch - łącznie 42 osób (po 7 osób z każdej lokalizacji). W trakcie projektu młodzież poruszyła bardzo ważny i jednocześnie wrażliwy temat jakim jest rosnąca fala uprzedzeń w stosunku do odmiennych wyznań. Z jednej strony w pewnych częściach globu rośnie fala antysemityzmu i uprzedzeń w stosunku do katolików a z drugiej w tzw. krajach zachodnich rosną napięcia na styku z wyznawcami islamu. Celem projektu było podniesienie świadomości młodzieży w obszarze przyczyn napięć na tle religijnym (uwarunkowania geopolityczne, wpływ mediów, konflikt pomiędzy obyczajami w danej religii a obowiązującym prawem), lepsze poznanie innych religii oraz opracowanie pomysłów na przeciwdziałanie uprzdzeniom. W trakcie projektu pracowaliśmy wykorzystując metody nauki nieformalnej (debaty oksfordzkie, dyskusje, warsztaty, prezentacje itp.). Nadrzędnym celem długofalowym była redukcja uprzedzeń, języka nienawiści, promocja dialogu między religijnego oraz współpracy międzynarodowej.
Z rezultatami projektu dotarlśmy do szerokiego grona odbiorców min. poprzez spotkaniez młodzieżą z domu dziecka, która w Murzasichlu brała udział w wakacyjnym kursie tańca. Co więcej w ramach jednych z warsztatów wyszliśmy na przeciw lokalnej społeczności rozmawiając na temat ich stosunku do innych wyznań, jednocześnie wsłuchując się w ich obawy. Ponadto materiały wypracowane podczas projektu zostały opublikowane na naszej stronie internetowej. Podobne działania zostały zaplanowane przez naszych partnerów.